lut
27

Ruiny starożytnej wioski

W pobliżu Burmy w Izraelu dokonano wyjątkowego odkrycia archeologicznego. Znaleziono pozostałości wioski sprzed 2300 lat! Obecnie trwają prace archeologiczne.

Tego wspaniałego odkrycia dokonano w miejscowości Burma (przy drodze do Jerozolimy) na wysokości 280 m. n.p.m. Starożytne ruiny znaleziono podczas prac poprzedzających budowę gazociągu. Na razie wykopaliska obejmują powierzchnię 750 metrów kwadratowych. Znakomici badacze odsłonili pozostałości prostych wąskich uliczek i kamiennych domostw składających się z podwórza oraz kilku pomieszczeń, których używano jako izb mieszkalnych i zasobowych. W ruinach domostw wybitni archeolodzy odkopali przedmioty dokumentujące dawno minione czasy – resztki glinianych naczyń kuchennych, amfor do przechowywania zboża, wina, oliwy i lampek oliwnych, a także sześćdziesiąt monet.

Wioska była zamieszkała od połowy VI stulecia p.n.e. do połowy I wieku n. e. Badacze nie mają pewności, dlaczego mieszkańcy opuścili swoje siedziby. Prawdopodobne wytłumaczenie to masowa migracja mieszkańców wsi do Jerozolimy w czasach panowania Heroda Wielkiego. 

Izraelska
Rada Starożytności zwróciła się do inwestora o zmianę trasy planowanego gazociągu – to pozwoli na ocalenie antycznych ruin.  

Źródło tekstu i grafiki: http://www.rp.pl/artykul/1053418,1089450-Antyczne-ruiny-w-poblizu-Burmy.html

|