mar
1

Tajemnica słynnego manuskryptu

Wybitny profesor Stephen Bax z Uniwersytetu Bedforshire jest bliski odkrycia treści Manuskryptu Voynicha – wspaniałej XV-wiecznej księgi do dziś owianej aurą tajemnicy.

Znakomici kryptolodzy i lingwiści już od ponad stu lat nie ustają w wysiłkach i próbują przetłumaczyć wyjątkowy manuskrypt – jak dotąd bez rezultatu. Być może uda się to w końcu dzięki badaniom Stephena Baxa. Ten znany profesor, wykorzystując swą wiedzę z zakresu średniowiecznych tekstów i znajomość języków semickich, próbuje odkodować tekst znak po znaku. Do tej pory odczytał pojedyncze wyrazy, m.in. nazwy roślin oraz gwiazd. Jak sam przyznaje, choć wyniki jego analizy są zadowalające, liczy na pomoc innych lingwistów.  

Datę powstania księgi szacuje się na początek XV wieku, ale wciąż nie odkryto jej znaczenia oraz autora. Swą nazwę zawdzięcza antykwariuszowi Wilfriedowi Voynichowi, który w 1912 odkupił ją od jezuitów. Księga liczy ponad 200 stron i dzieli się na sześć ilustrowanych części (tzw. zielarską, astronomiczną, biologiczną, kosmologiczną, farmaceutyczną, część z przypisami). Pismo zawarte w księdze nie przypomina żadnego alfabetu – stąd wielu badaczy stwierdziło, że ma do czynienia z fałszerstwem.

Do dziś nierozszyfrowany manuskrypt Voynicha często interpretowali twórcy popkultury – słynny zabytek wielokrotnie pojawiał się m.in. w książkach o Indianie Jonesie (stanowił klucz do odnalezienia legendarnego kamienia filozoficznego) oraz w grach komputerowych z serii „Assassin’s Creed” i „Broken Sword”.

Badania profesora Baxa mogą rzucić nowe światło na cenny rękopis.

Źródło tekstu i grafiki: http://nauka.newsweek.pl/manuskrypt-voynicha-rozszyfrowany-nowe-badania-newsweek-pl,artykuly,281182,1.html

|