mar
8

Pompeje zagrożone

Wybitni eksperci alarmują: wykopaliskom w Pompejach grozi całkowite zniszczenie – na ruiny starożytnego miasta fatalny wpływ mają ulewne deszcze. Czy ten wspaniały zabytek rzeczywiście czeka powtórna zagłada?

Jednemu ze wspaniałych światowych zabytków grozi zniszczenie – a to za sprawą ulew, które w ostatnim czasie nawiedzają Włochy. Deszcz sprawia, że niemal każdego dnia wali się kolejny fragment ruin miasta, które już raz zostało zniszczone – 24 sierpnia 79 r. n. e. pod wulkanicznym popiołem pogrzebał je Wezuwiusz.

Niedawno Unia Europejska udzieliła ogromnego wsparcia finansowego (ponad 70 mln euro!) w ramach projektu ratowania terenu wykopalisk. Kolejne apele do Rzymu o podjęcie stosownych działań wreszcie przynoszą skutek – włoski minister kultury już zapowiedział odblokowanie 2 milionów euro na cele ochrony wyjątkowych zabytków. Na razie prace konserwacyjne w Pompejach przebiegają bardzo powoli.

Znakomity projekt ocalenia Pompei popiera również obecny premier Włoch Matteo Renzi. Jak tłumaczy, ważne w tym przypadku jest otwarcie na prywatnych inwestorów i sponsorów – jeśli osoba prywatna jest w stanie uratować choćby kawałek zabytkowego muru, to trzeba z tego skorzystać.

Pompeje to jeden z najważniejszych terenów archeologicznych na świecie. Słynne ruiny zwiedza około 3 mln. turystów rocznie.  

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/slynne-pompeje-niszczeja-premier-renzi-apeluje-do-przedsiebiorcow,405087.html

|