mar
18

Prace Tove Jansson w Polsce

W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Tove Jansson, słynnej fińskiej pisarki i malarki, autorki książek o Muminkach, po które do dziś sięgają kolejne pokolenia zachwyconych czytelników. Już niebawem będziemy mogli obejrzeć wyjątkową wystawę prezentującą rysunki Jansson.

Tove Jansson to wybitna pisarka, malarka, ilustratorka i autorka komiksów. Jest znana przede wszystkim jako twórczyni wspaniałych książek o Muminkach (ten znakomity cykl został przetłumaczony na język polski przez Teresę Chłapowską i Irenę Szuch-Wyszomirską). Jansson stała się jedną z najważniejszych reprezentantek powojennej fińskiej sztuki wizualnej – jej prace zaskakują niezwykłą oryginalnością.

Jansson zadebiutowała jako graficzka na łamach prasy w 1828 (w wieku niespełna czternastu lat!). Studiowała malarstwo w Sztokholmie, Helsinkach i Paryżu. Jej prace wystawiono po raz pierwszy w 1933 roku, wtedy też wydała pierwszą książkę z ilustracjami własnego autorstwa. Pierwsza powieść z serii o Muminkach – Małe trolle i duża powódź – ukazała się 1945 roku. Niedługo potem wydano kolejne części, a mieszkańców Doliny Muminków pokochały miliony czytelników.

Wystawę poświęconą Tove Jansson będzie można obejrzeć w Szczecinie (28.03-6.04), Poznaniu (10.04-05.05), Krakowie (12.05-18.05), Warszawie (19.05-25.05) oraz Wrocławiu (26.05-01.06). Tego nie może przegapić żaden wielbiciel „Muminków”!

Warto również dodać, iż w minionym roku na polskim rynku ukazała się nakładem wydawnictwa Marginesy biografia Jansson pt. Tove Jansson: Mama Muminków (tłumaczenie: Bogumiła Ratajczak). Autorką jest Boel Westin, wieloletnia przyjaciółka bohaterki, szwedzka literaturoznawczyni, której zażyłość z pisarką pozwoliła na opracowanie prawdziwie fascynującej książki.

Źródło tekstu: http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,30855,rok-tove-jansson.html
Źródło grafiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tove_Jansson

|