mar
19

Prehistoryczne twarze w Izraelu

W Muzeum Izraela w Jerozolimie można obejrzeć wyjątkową kolekcję najstarszych na świecie masek datowanych na VII wiek p.n.e. Zaprezentowano je na wystawie „Twarzą w twarz”.

Te niezwykłe maski pochodzące z epoki kamienia – najwcześniejszego i najdłuższego okresu w prehistorii – odkryto na kilku stanowiskach archeologicznych w Judei. Zostały zrobione z wapienia, są owalne i dosyć ciężkie (każda waży od dwóch do trzech kilogramów). Przedstawiają ludzkie twarze, które niewątpliwie mogą przerażać, ale i zaciekawić współczesnego widza.

Yuval Goren oraz Debby Hershman z Muzeum Izraela przygotowali trójwymiarowe kopie tego wspaniałego znaleziska. Zaznaczają, że maski zostały wykonane w taki sposób, aby bardzo dobrze przylegały do ludzkiej twarzy i zapewniały obszerne pole widzenia zakładającym je osobom. Ponadto każda z nich posiada małe otwory służące do mocowania na głowie żywego człowieka lub na posągu.

Maski liczą sobie 9000 lat i pochodzą z okresu, gdy osiadły tryb życia, uprawa ziemi czy hodowla zwierząt nie były jeszcze powszechne. Jak tłumaczą wybitni naukowcy z Muzeum Izraela, maski miały wyobrażać duchy przodków. Prawdopodobnie noszono je podczas różnych ceremonii oraz rytualnych obrzędów. Dziś stanowią interesujące świadectwo kultury odległej epoki.

Warto wybrać się do izraelskiego muzeum i stanąć „twarzą w twarz” z prehistorią!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.rp.pl/artykul/1053418,1094677-Twarze-sprzed-9-tysiecy-lat.html

|