mar
21

Nowa jednofuntówka w brytyjskim obiegu

Jednofuntowa okrągła moneta, która służy Brytyjczykom od 30 lat przechodzi do historii. Zostanie zastąpiona nową, o dwunastu bokach.

Jak powiedział brytyjski minister finansów George Osborne, po trzydziestu latach lojalnej służby przyszedł czas na emeryturę obecnego funta. Jak wytłumaczyć tę nieoczekiwaną zmianę? Według wybitnych specjalistów z Królewskiej Mennicy Brytyjskiej wymiana jest konieczna, gdyż moneta często jest fałszowana. Szacuje się, że aż 45 mln monet o tym nominale to podróbki (to 3% wszystkich w obiegu).

Nowa moneta ma przypominać kształtem wycofaną w 1971 roku monetę trzypensową (pierwszą, na której awersie pojawił się wizerunek Elżbiety II). Będzie wykonana z dwóch różnych metali kolorowych, a także zostanie wyposażona w wiele nowoczesnych technologii, które uniemożliwią jej sfałszowanie. Na awersie zobaczymy oczywiście angielską królową. Obraz na rewersie zostanie wyłoniony na drodze konkursu.

Nowy funt zostanie wprowadzony do obiegu w 2017 roku.

Źródło tekstu i grafiki: http://tvn24bis.pl/informacje,187/krolowa-elzbieta-ii-po-liftingu-nowa-jednofuntowka-podobno-nie-do-podrobienia,409277.html

|