mar
23

Podróż do wnętrza wulkanu

Położony nieopodal Reykjaviku wulkan Thrihnukagigur – pozostający od dawna w stanie uśpienia – wreszcie będzie otwarty dla turystów. Rozpoczęcie sezonu planowane jest na maj.

Thrihnukagigur jest oddalony od islandzkiej stolicy zaledwie o 20 kilometrów. W 1974 roku odkrył go wybitny naukowiec Árni B Stefánsson, który później przez wiele lat domagał się otwarcia wnętrza wulkanu dla zwiedzających. Obecnie turyści będą mogli zwiedzać to wyjątkowe miejsce podczas jednodniowej wycieczki. Warto jednak pamiętać że droga na szczyt wulkanu nie jest łatwa – płynąca tamtędy dawniej lawa wyrzeźbiła mnóstwo wąwozów, szczelin oraz kamiennych stożków.

Wejście do środka wulkanu jest możliwe dzięki nowoczesnej technice. Ruchoma platforma zawiezie zwiedzających przez wąski tunel prosto do miejsca, gdzie praktycznie nie docierają promienie słoneczne (jedynie przez wąską szczelinę wpada odrobina światła). We wnętrzu wulkanu znajdują się wspaniałe wielobarwne obrazy – ich powstanie można wytłumaczyć działaniem ogromnego ciśnienia oraz wilgoci panującej w grocie po erupcji.

Islandia jest jednym z najbardziej wulkanicznych obszarów na świecie. Na powierzchni wyspy znajduje się aż 130 wulkanów, z czego wiele jest wciąż aktywnych. Na szczęście  Thrihnukagigur pozostaje uśpiony – jego ostatnia erupcja miała miejsce aż cztery tysiące lat temu!

Wulkan będzie otwarty dla turystów w sezonie letnim – od 15 maja do 30 września 2014 r.

Źródło tekstu i grafiki: http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/wnetrze-wulkanu-otwarte-dla-turystow,116372,1,0.html

|