mar
25

Rozgrzewający salep

Salep to idealny napój na chłodne wieczory – nie tylko rozgrzewa, ale również charakteryzuje się wyjątkowym smakiem. Jest znany w kuchni bałkańskiej i tureckiej – pora sprawdzić go również na gruncie polskim!

Salep (nazwa pochodzi od arabskiego określenia hasyu al-tha`lab, co można przetłumaczyć jako: lisie jądra) to napój ze sproszkowanych bulw storczyka męskiego ceniony zwłaszcza za swój korzenny smak i aromat. Upowszechnił się w Turcji oraz na Bliskim Wschodzie, a następnie w krajach Europy Zachodniej jeszcze zanim popularne stały się kawa czy herbata. W XVII i XVIII wieku chętnie rozgrzewano się nim w zimowe dni zwłaszcza w angielskich i tureckich kawiarniach. Dawniej wybitni naukowcy porównywali salep do chińskiego żeń-szenia, przypisując mu wiele właściwości leczniczych.

Przygotowanie tego znakomitego napoju jest bardzo proste. Należy wymieszać dwie łyżeczki proszku salepowego z niewielką ilością wody. Następnie trzeba dodać około 0,5 litra wody i umieścić płyn na ogniu i gotować około pięciu minut. Salep doskonale komponuje się z mlekiem lub winem. Można dodać również cynamonu, cukru lub skórki cytrynowej.

Smacznego!

Źródło tekstu: https://kulturalnieoturcji.wordpress.com/tag/napoje-na-zime/
Źródło grafiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Salep

|