mar
27

Sen o Warszawie

Niedawno ruszył projekt Epoki Warszawy. Wybitni artyści pokazują na fotografiach, jak wyobrażają sobie życie w stolicy w latach 1688-1983. Być może już niebawem zobaczymy ich prace na wystawie.


Jak tłumaczą twórcy tego wyjątkowego przedsięwzięcia – Jacek Szycht (autor zdjęć), Urszula Łęczycka i Martyna Jeziorska (kostiumy, charakteryzacja) – projekt Epoki Warszawy ma za zadanie prezentować styl życia oraz przemiany kulturowe stolicy. Wszystko zostało przedstawione na wspaniałych fotografiach przygotowanych podczas piętnastu stylizowanych sesji. Artystów zainspirowały kroniki filmowe, ryciny, a także stare fotografie.

Epoki Warszawy nie mają charakteru dokumentalnego – zamiarem twórców nie było rekonstruowanie epok. Dawne czasy stanowią tylko inspirację. Chodzi o tworzenie historii o tym, co wspólne, przywrócenie stolicy dawnych barw na fotografiach i chwilowe przeniesienie się w czasie.

Obecnie planowane jest zorganizowanie wystawy plenerowej na Placu Zamkowym. Zdjęcia miałyby zawisnąć na stelażach w kształcie prostopadłościanów w taki sposób by mogły być technicznie podświetlone od środka. Jak zdradza Szycht, trwają poszukiwania sponsora wydruków. Dodaje, że choć nie ma pewności, czy wystawa rzeczywiście się odbędzie, wszystko zmierza w dobrym kierunku.

Planowana wystawa ma być otwarta 17 maja 2014 r. (w Noc Muzeów).

Źródło tekstu i grafiki: http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,warszawa-na-przestrzeni-epok-br-tworzymy-historie-w-miescie-duchow,116835.html

|