mar
31

Polskie kryminały wyróżnione w „New York Timesie”

Polskie kryminały zostały docenione za granicą! Ginanne Brownell, znakomita dziennikarka, na łamach „New York Timesa” stwierdza, że powieści Miłoszewskiego, Krajewskiego czy Chmielewskiej mają szansę zdobyć mnóstwo czytelników na całym świecie.

Jak wynika z rankingów, obecnie największą popularnością cieszą się kryminały angielskie oraz skandynawskie. Jednak ten stan rzeczy może się zmienić. Według Ginanne Brownell (na zdj.) również polscy autorzy kryminałów mogą podbić serca czytelników. Pisze o tym w swoim artykule na łamach dziennika „New York Times”. 

Dziennikarka przedstawia polskich pisarzy kryminałów i ich wspaniałe książki. Wspomina o tak wybitnych twórcach gatunku jak: Marek Krajewski, Marcin Wroński, Zygmunt Miłoszewski, Mariusz Czubaj, Joanna Chmielewska czy Joanna Jodełka. Obok nich pojawiają się pisarze kojarzeni z zazwyczaj z innym rodzajem literatury – Olga Tokarczuk, Joanna Bator czy Michał Witkowski – a którzy w ostatnich latach próbują swoich sił także w powieściach kryminalnych. 

Na łamach artykułu Brownell przybliża proces rozwoju powieści kryminalnych w Polsce. Stara się znaleźć przyczyny ogromnego sukcesu tego gatunku na polskim rynku. Zwraca także uwagę na rosnące zainteresowanie naszymi rodzimymi kryminałami za granicą – są one tłumaczone na wiele języków i można je znaleźć m.in. w angielskich
, amerykańskich, francuskich tureckich czy izraelskich księgarniach. Zdaniem Brownell tym, co czyni polskie kryminały wyjątkowymi, jest tło historyczne i zobrazowanie burzliwych dziejów Polski w XX wieku. Z kolei Zygmunt Miłoszewski (którego komentarz znalazł się w artykule) stwierdza, że do zachodnich czytelników przemawia obraz współczesnego społeczeństwa przedstawionego w tych powieściach.

Miejmy nadzieję, że prognozy Ginanne Bronwell się sprawdzą i polskie kryminały znacząco zyskają na popularności.

Źródło tekstu:
http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,30907”,%E2%80%9Enew-york-times%E2%80%9D-o-polskich-kryminalach.html
Źródło grafiki: http://www.ginannebrownell.com/about/
|