kwi
7

Nowe banknoty w naszych portfelach

Dziś, 7 kwietnia 2014 r., do obiegu trafiły nowe banknoty o nominałach 10, 20, 50 i 100 złotych. Zostały one wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia przed fałszerstwem. To pierwsza tego typu zmiana od osiemnastu lat!

Niedawno na blogu Lingua Lab pisaliśmy o angielskiej jednofuntówce, która w 2017 roku zostanie zastąpiona nową monetą. Tymczasem dziś w polskim obiegu pojawiły się nowe banknoty o nominałach 10, 20, 50 i 100 zł. Wzbogacono je o nowe zabezpieczenia – tak przygotowane pieniądze trudniej będzie sfałszować.

Jak wynika z badań pracowni TNS Polska, 74% Polaków wskazuje znak wodny jako najbardziej rozpoznawalne zabezpieczenie, a 66% sprawdza za jego pomocą autentyczność banknotów. W pieniądzach, które dziś znalazły się w obiegu, znak wodny zostanie technicznie wzbogacony o cyfrowe oznaczenie nominału. Ponadto lewa część przedniej strony (a także prawa tylnej) pozostaną niezadrukowane – dzięki temu użytkownikom łatwiej będzie dostrzec znak wodny. Nie jest to jedyna zmiana – na nowych stuzłotówkach nie zobaczymy już złotej folii po lewej stronie portretu na przedniej stronie banknotu. Jak to wytłumaczyć? To zabezpieczenie w dzisiejszych czasach jest stosunkowo łatwe do podrobienia.

Średni okres życia banknotów o niższych nominałach szacuje się na 18 miesięcy. Każdy banknot trafia do Narodowego Banku Polskiego przeciętnie dwa razy do roku – tam sprawdza się jego autentyczność. Jak pokazują statystyki, 6,57 banknotu na milion to podróbki. W 2013 roku wykryto w Polsce ponad dziewięć tysięcy fałszywych banknotów. Za to złotówka jest rzadko podrabiana – inaczej niż np. euro (według danych Europejskiego Banku Centralnego w minionym roku znaleziono aż 670 tys. podrobionych banknotów!).

Z innych finansowych ciekawostek: obecnie ponad 60% będących w obiegu polskich banknotów to stuzłotówki. Z kolei najpopularniejszymi polskimi monetami są jednogroszówki – stanowią 37,3% wszystkich monet.

Źródło tekstu i grafiki: http://biznes.newsweek.pl/nowe-banknoty-zabezpieczenia-newsweek-pl,artykuly,283572,1.html

|