kwi
9

Czeskie filmy w Warszawie

Już dziś, 9 kwietnia 2014 o godzinie 20.00 w kinie Wisła (plac Wilsona 2, Warszawa) rozpocznie się nowy cykl filmowy prezentujący najlepsze dokonania czeskiej kinematografii. Seanse będą się odbywać w co drugą środę miesiąca. Dziś będzie można obejrzeć Obsługiwałem angielskiego króla w reżyserii Jiříego Menzla.

Wybór  filmu nie jest przypadkowy. To ekranizacja powieści Bohumila Hrabala – wybitnego czeskiego pisarza, którego setną rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Książka Obsługiwałem angielskiego króla ukazała się w Polsce w dwóch tłumaczeniach – Jana Stachowskiego i Franciszka A. Bielaszewskiego.

Bohaterem tego doskonałego filmu jest czeski kelner, który dorabia się własnej restauracji, ale traci ją, kiedy lud przejmuje władze w Czechach. To piękna i mądra opowieść trudnych czasach powojennych, a także o tragicznej miłości. Obsługiwałem angielskiego króla został nagrodzony aż 4 Czeskimi Lwami i prestiżową Nagrodą  FIPRESCI na festiwalu w Wenecji.

Pokazowi będzie towarzyszyć spotkanie wokół książki Hrabal i inni. Adaptacje czeskiej literatury. Poprowadzi je znakomity dziennikarz filmowy Jacek Dziduszko.

Źródło tekstu i grafiki: http://warsaw.czechcentres.cz/program/travel-events/czeskie-roda-w-kini-wile/

|