kwi
16

Pachnąca medycyna

W dzisiejszych czasach aromaterapia, czyli sztuka leczenia zapachami, wraca do łask. Wystarczy umiejętny wybór, a wyjątkowe aromaty pomogą w zwalczaniu  codziennych dolegliwości.

Jak potwierdzają ostatnie badania naukowe, przynajmniej niektóre z zapachów odznaczają się działaniem leczniczym. Jednak aromaterapia to nie nowość, liczy sobie tysiące lat! Informacje o zabiegach z użyciem zapachów możemy znaleźć już w medycznych księgach indyjskiej ajurwedy, wschodniej sztuki leczniczej. Olejki aromatyczne ceniono także w starożytnym Egipcie oraz Palestynie. Podstawy teoretyczne aromaterapii również powstały w starożytności i zawdzięczamy je wybitnym greckim lekarzom (m.in. Hipokratesowi czy Teofrastowi z Eresos).

Obecnie specjaliści zalecają, aby do przygotowania aromatycznej mieszanki użyć nie więcej niż pięć olejków. Można je wdychać przy pomocy kominków aromaterapeutycznych (miseczki z podgrzewaczami, na które wlewa się kilka kropli olejku oraz odrobinę wody). Taki kominek warto umieścić przy łóżku osoby cierpiącej na nadciśnienie lub choroby serca (jednak tylko na około godzinę, po dłuższym czasie odnotowuje się wzrost tętna i ciśnienia). Odpowiednie olejki – np. jaśminowy – pomogą również tym, którzy uskarżają się na bezsenność. Jak tłumaczą badacze z uniwersytetu w Düsseldorfie – którzy przeprowadzili odpowiednie doświadczenia – molekuły zapachowe tego olejku wywołują reakcję podobną do tej, jaką można zaobserwować po zażyciu popularnych leków nasennych.

Aromateriapię można również zastosować w miejscu pracy, gdyż odpowiednio dobrany zapach pomaga złagodzić stres. Wykazali to znakomici naukowcy z Griffith University na przykładzie pielęgniarek z australijskich szpitali. W ciągu roku pracownicy uczestniczyli w dwóch dwunastotygodniowych sesjach z użyciem aromaterapii i muzyki relaksacyjnej – w rezultacie odnotowano znaczne obniżenie poziomu stresu.

Może warto dla zdrowia zaopatrzyć się w kominek aromaterapeutyczny i kilka olejków? Takie pachnące leczenie to sama przyjemność!

Źródło tekstu i grafiki: http://stylzycia.newsweek.pl/czy-zapach-moze-uleczyc-newsweek-pl,artykuly,282843,1.html

|