kwi
17

Orszada – napój z migdałów

Orszada to napój wyrabiany z migdałów. Jest popularny zwłaszcza w Hiszpanii. Chłodny i orzeźwiający doskonale gasi pragnienie w upalne dni. Warto skosztować tego wyjątkowego przysmaku. Orszadę można łatwo przygotować we własnej kuchni.

„Emma chciała wyjść; korytarze były zatłoczone, rzuciła się więc na fotel z palpitacjami, które ją pozbawiały tchu. Karol, bojąc się, że zemdleje, pobiegł do bufetu po szklankę orszady.” – to fragment książki Pani Bovary wybitnego pisarza Gustave’a Flauberta (tłumaczenie Anieli Micińskiej). Warto sprawdzić, co miało orzeźwić mdlejącą Emmę Bovary, jedną z najsłynniejszych postaci kobiecych w literaturze francuskiej!

Oto klasyczny przepis na hiszpańską orszadę:

Składniki
:

• 25 dag słodkich migdałów;
• 5 płaskich łyżek cukru pudru;
• litr wody;
• odrobina soku z cytryny. 

Wykonanie

1 Sparz migdały, obierz ze skórki i wysusz. Tak przygotowane zmiel w młynku do kawy bądź w blenderze lub ubij w moździerzu. Gotową masę utrzyj z cukrem i niewielką ilością wody, aby pasta była gładka.

2 Tak przygotowane migdały zalej wodą i wstaw do lodówki. Po godzinie przecedź płyn przez gęste sito, mocno odciskając pozostałe na oczkach resztki migdałów. Napój podaj dobrze schłodzony.

Smacznego!

Źródło tekstu: http://www.mowimyjak.pl/styl-zycia/kuchnia-i-przepisy/jak-przygotowac-orszade,17_35205.html
Źródło grafiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Orszada

|