kwi
18

Pierwsza polska biografia Jane Austen

Niedawno w naszych księgarniach ukazała się pierwsza polska biografia Jane Austen – znakomitej angielskiej pisarki, której powieści od setek lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Autorką książki Jane Austen i jej racjonalne romanse jest Anna Przedpełska-Trzeciakowska, wybitna tłumaczka.

Jane Austen i jej racjonalne romanse Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej to pierwsza polska biografia Jane Austen. Do tej pory, aby poznać życie tej wyjątkowej angielskiej pisarki mogliśmy się jedynie sięgnąć po wydaną w 1999 r. książkę Niezłomne serce Valerie Grosevenor Myer (tłumaczyła Małgorzata Kicana) lub Jane Austen autorstwa Helen Lefroy (przekład – Anna Misiuna).

Anna Przedpełska-Trzeciakowska jest znaną tłumaczką literatury angielskiej i amerykańskiej oraz autorką monografii poświęconej rodzeństwu Brontë Na plebanii w Haworth. W swojej najnowszej książce przygląda się z uwagą i empatią autorce Dumy i uprzedzenia. Wprowadza czytelnika w czasy, w których przyszło żyć Jane Austen, stara się odtworzyć biografię i charakter angielskiej pisarki, zastanawia się nad jej wyborami życiowymi, przedstawia twórczość. Nie zabrakło również wielu ciekawych spostrzeżeń dotyczących tłumaczeń (Przedpełska-Trzeciakowska przełożyła większość powieści Austen – Dumę i uprzedzenie, Rozważną i romantyczną, Opactwo Northanger, Mansfield Park, Perswazje).

Znasz i lubisz Elizabeth Bennet, Fanny Price, Annę Elliot, Emmę Woodhouse i inne postaci z powieści Jane Austen? Warto poznać także ją samą – naprawdę fascynującą kobietę!

Źródło tekstu i grafiki: http://wab.com.pl/

|