kwi
20

„Niewolnica Isaura” ocenzurowana

Serial Niewolnica Isaura, który w latach 80. święcił triumfy w Polsce,  spodobał się również widzom w Uzbekistanie. Jednak jak się okazuje, niektóre odcinki poddano cenzurze. Z czego to wynika?

Brazylijska telenowela Niewolnica Isaura zyskała sobie wielu sympatyków wśród uzbeckich widzów. Jednak jak informuje portal internetowy uznews.net, pierwotną wersję serialu ocenzurowano. Wycięto wszystkie sceny zbioru bawełny. Jak to wytłumaczyć?

Uznano, że sceny obrazujące XIX-wiecznego niewolnictwa w Ameryce Południowej, tworzą zbyt mocne powiązania z dzisiejszymi uprawami bawełny w Uzbekistanie. Jak szacują specjaliści, koszty uprawy tony bawełny wynoszą półtora miliona sumów uzbeckich, a tymczasem rząd płaci tylko milion za tonę – co jest oczywistą niesprawiedliwością.

Serial Niewolnica Isaura – przedstawiający perypetie pięknej niewolnicy będącej własnością bogatego plantatora bawełny – to rozbudowana ekranizacja książki Bernardo Guimaraesa Powieść ta została wydana po raz pierwszy w 1875 roku. W Polsce ukazała się ponad sto lat później (w 1985 roku) w tłumaczeniu Doroty Walasek-Elbanowskiej.  

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/cenzuruja-niewolnice-isaure-wycinaja-sceny-zbioru-bawelny,419038.html

|