kwi
21

Wiadomość sprzed wieku

Pod koniec marca niemiecki rybak wyłowił z Bałtyku butelkę po piwie zawierającą w środku list. Wiadomość znajdowała się tam od przeszło stu lat! Tym samym „butelkowy rekord” został pobity.

Zabytek wyłowiony przez niemieckiego rybaka trafił już do Międzynarodowego Muzeum w Hamburgu. Obecnie zajmuje się nim wybitny konserwator Iger von Neuhoff. Zwraca uwagę na fakt, że butelka przetrwała w doskonałym stanie 101 lat. Nie zniszczyły jej sztormy, jakie w tym czasie miały miejsce na Bałtyku. Niestety kartka pocztowa jest w gorszym stanie – litery wyblakły. Mimo to naukowcy spróbują odszyfrować i przetłumaczyć zapisany na niej tekst.

Butelka znalazła się w morzu 17 maja 1913 roku. Wrzucił ją tam dwudziestoletni Richard Platz, który był wtedy na wycieczce w Danii. Kartka zawiera prośbę do przyszłego znalazcy o odesłanie kartki pocztą do Berlina, gdzie Platz wówczas mieszkał. Sam jednak tego nie doczekał – zmarł w 1946 roku – ale po podjętych wysiłkach pracownikom muzeum udało się odnaleźć wnuczkę Platza, Angelę Erdmann.

Dotychczasowy „butelkowy rekord” wynosił 98 lat. W 1912 wykładowcy oraz słuchacze Szkoły Nawigacji w Glasgow wrzucili do morza 1890 butelek, chcą zbadać prądy morskie u wybrzeży Szkocji i nanieść je na mapy. Każda butelka zawierała formularz z rubrykami, które należało wypełnić (data znalezienia i współrzędne geograficzne). Jeśli znalazca przekazał butelkę Szkole Nawigacji, otrzymywał nagrodę finansową w wysokości sześciu pensów.

Ten projekt naukowy nadal trwa. Dotychczas znaleziono 315 butelek. Zatem do wyłowienia pozostało jeszcze 1575.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.rp.pl/artykul/86443,1101981-101-lat-w-butelce.html

|