kwi
22

Język polski bez tajemnic

Niedawno ukazała się książka poświęcona współczesnej polszczyźnie: Wszystko zależy od przyimka. Jerzy Bralczyk, Andrzej Markowski i Jan Miodek – wybitni językoznawcy – w rozmowie z Jerzym Sosnowskim odsłaniają tajemnice naszego języka ojczystego.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że współczesna polszczyzna ma się coraz gorzej – zagraża jej epoka Internetu, smsów (przy których pisaniu nie stosuje się polskich znaków) czy kontrowersyjnych haseł reklamowych (często celowo naginających zasady języka polskiego). Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Odpowiedzi można szukać w wydanej właśnie książce Wszystko zależy od przyimka, na którą składają się wywiady z profesorami Jerzym Bralczykiem, Andrzejem Markowskim i Janem Miodkiem.

To znakomite trio tłumaczy zawiłości języka polskiego (np. czym się różni netykieta od etykiety), wyjaśnia, które z używanych dziś form wyrazów są poprawne, a jakich nie znajdziemy w słownikach (np. dlaczego powinniśmy mówić: „wykonuję”, a nie „wykonywuję”?), przedstawia kwestie sporne (np. czy członkowie słynnej angielskiej grupy muzycznej to bitelsi czy bitlesi?), przybliża również procesy przemian językowych (np. skąd tyle anglicyzmów we współczesnej polszczyźnie?). Lektura Wszystko zależy od przyimka to wspaniała lingwistyczna przygoda!  

Tej wyjątkowej pozycji nie można przegapić!

Źródło tekstu i grafiki: http://wydawnictwoagora.pl/ksiazki/wszystko-zalezy-od-przyimka/

|