kwi
23

Dziś Światowy Dzień Książki

Dziś obchodzimy Światowy  Dzień Książki i Praw Autorskich. To wspaniałe święto wiąże się z wieloma wyjątkowymi inicjatywami dotyczącymi literatury i czytelnictwa. Obecnie tematem wiodącym jest ochrona lokalnych księgarni. Tegorocznym gospodarzem imprezy są Stany Zjednoczone.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO. To doskonała okazja, aby zwrócić uwagę na promocję czytelnictwa, literatury, edytorstwa czy tłumaczeń, a także ochronę własności intelektualnej. Po raz pierwszy z propozycją organizacji Światowego Dnia Książki wystąpił w 1926 r. Vicente Clavel Andres, kataloński wydawca. W Katalonii 23 kwietnia to zarazem huczne święto narodowe, dzień jej patrona – świętego Jerzego.

W Polsce święto książki obchodzi się od 2008 roku. Organizują je wydawcy, księgarze oraz czytelnicy. Zazwyczaj organizatorzy skupiają się na zagrożeniu praw autorskich. Jednak W tym roku tematem wiodącym jest sytuacja księgarni – jak pokazują statystyki, w ciągu ostatnich lat z rynku zniknęło ich blisko 20%, głównie małych, lokalnych. Tymczasem z ostatnich badań wynika, że książki nadal najchętniej kupuje się w księgarniach (a nie np. w supermarketach czy dyskontach), stosunkowo rzadko ściąga się je ze stron internetowych (inaczej niż w przypadku filmów czy muzyki).

Warto również zaznaczyć, że w tym roku przypada 650 rocznica wydania dokumentu, na mocy którego w Krakowie ustanowiono Studium Generalne, czyli późniejszą Akademię Krakowską (w tym piśmie wśród pracowników niezbędnych do funkcjonowania placówki wymieniono m.in. stacjonariuszy – wybitnych specjalistów, którzy łączyli w sobie funkcje księgarza, bibliotekarza oraz wydawcy). Z tej okazji Polska Izba Książki zorganizowała konkurs literacko-fotograficzny „Moja ulubiona księgarnia”, którego uczestnicy mają za zadanie przygotować uzupełniony fotografiami opis ulubionego miejsca zakupów książek. Ponadto w ramach programu „650 lat w służbie książki” zaplanowano m.in. wykłady, dyskusje i konferencje naukowe poświęcone historii książki.

Cały rok 2014 będzie przebiegał pod znakiem imprez mających na celu popularyzowanie literatury, czytelnictwa, a także wiedzy o zawodach związanych z wytwarzaniem i upowszechnianiem książek.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,31061,swiatowy-dzien-ksiazki.html

|