kwi
26

Literatura na talerzu

Dinah Fried, wybitna projektantka z Nowego Jorku, przez blisko dwa lata przyrządzała, a następnie fotografowała potrawy, które jedli bohaterowie jej ulubionych powieści. Efektem tej wyjątkowej inicjatywy jest znakomita książka Fictitious Dishes: An Album of Literature’s Most Memorable Meals, która właśnie ukazała się na amerykańskim rynku.

Inspiracją dla powstania książki Dinah Fried była panująca wśród wielu użytkowników internetowych portali społecznościowych moda na uwiecznianie potraw na zdjęciach. W Fictitious Dishes: An Album of Literature’s Most Memorable Meals (co można przetłumaczyć jako: Fikcyjne dania: Niezapomniane literackie posiłki) znalazły się fotografie przedstawiające jedzenie, którym raczyli się bohaterowie wielu powieści i opowiadań. Czytelnicy mogą podejrzeć menu z m.in.: W stronę Swanna Marcela Prousta (na zdj. – słynna magdalenka), Buszującego w zbożu J. D. Salingera, Alicji w Krainie Czarów Lewisa Carrolla, Olivera Twista Charlesa Dickensa, Wielkiego Gatsby’ego F. Scott Fitzgeralda, Przemiany Franza Kafki, Tajemniczego ogrodu Frances Hodgson Burnett i z wielu innych wspaniałych książek.

Dinah Fried starała się być wierna opisom z pierwowzorów literackich. Odwiedzała sklepy z używanymi rzeczami i pchle targi, aby zdobyć niezbędne rekwizyty. Jednak jak sama podkreśla, nie wszystkie szczegóły są całkiem zgodne z książkowymi opisami (na przykład na kanapce, którą zajada Holden Caulfield w Buszującym w zbożu powinien znaleźć się ser szwajcarski – tymczasem amerykańska projektantka świadomie wykorzystała inny ser, aby lepiej uchwycić jego kolor).

Pozostaje mieć nadzieję, że niebawem doczekamy się polskiego przekładu tej pozycji i zajrzymy do talerzy ulubionych bohaterów literackich!

Źródło tekstu i grafiki: http://booklips.pl/galeria/zdjecia-posilkow-ktore-jedli-bohaterowie-slynnych-powiesci/

|