kwi
27

Prestiżowe nagrody literackie rozdane

Znamy już tegorocznych laureatów Nagrody Literackiej miasta stołecznego Warszawy. W tej edycji uhonorowano znakomitych twórców: Wiesława Myśliwskiego, Ignacego Karpowicza, Tadeusza Dąbrowskiego, Joannę Rolińską, Przemysława Wechterowicza i Emilię Dziubak.

Nagroda Literacka miasta stołecznego Warszawy jest przyznawana od 2008 roku. To kontynuacja wyróżnienia o tej samej nazwie, którym nagradzano w latach 1926-38 (pierwszym laureatem był Władysław Mickiewicz, najstarszy syn Adama Mickiewicza, a ostatnim – Leopold Staff). Wśród nagrodzonych znalazł się również wybitny tłumacz literatury francuskiej Tadeusz Boy Żeleński (w 1933 roku). Kandydatów do nagrody zgłaszają wydawcy, księgarze, bibliotekarze, a także czytelnicy.

W tej edycji zaszczytny tytuł Warszawskiego Twórcy, wyjątkowy medal oraz nagrodę finansową w wysokości 100 tys. zł. otrzymał Wiesław Myśliwski, autor dramatów i scenariuszy filmowych, ale przede wszystkim cenionych w Polsce i na świecie powieści (np. Kamień na kamieniu, Widnokrąg, Traktat o łuskaniu fasoli).  

Pozostałe nagrody przyznano w czterech kategoriach (proza, poezja, książka dla dzieci, edycja warszawska), a laureaci otrzymali po 20 tys. zł. W kategorii prozatorskiej wyróżniono Ości Ignacego Karpowicza, a w poetyckiej – tomik Pomiędzy Tadeusza Dąbrowskiego. Nagroda dla najlepszej książki dla dzieci trafiła do Przemysława Wechterowicza i Emilii Dziubak (która wykonała ilustracje) za pozycję Proszę mnie przytulić. Laureatką nagrody w kategorii „edycja warszawska” została Joanna Rolińska, autorka Rozmów o dzieciństwie.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.kulturalna.warszawa.pl/nagroda-literacka, 1,4668. html? locale=pl_PL

|