maj
6

Najlepsze desery lodowe we Włoszech

Fabrizio Fenu z miejscowości Marrubiu na Sardynii zwyciężył w wyjątkowym Festiwalu Lodów we Florencji. Maestro przygotował wspaniały deser – lody z sera pecorino z karmelizowanymi gruszkami i miodem.

W finale Florenckiego Festiwalu Lodów (zwanego najbardziej rześkim festiwalem we wszechświecie) znalazło się dziesięciu krajowych mistrzów, którzy w zeszłym roku zwyciężyli w konkursach organizowanych w dziesięciu włoskich miastach. Ci wybitni lodziarze proponowali znakomite desery lodowe (m.in. o smaku orzeszków piniowych, czy gruszek) z wymyślnymi dodatkami (np. z serem pleśniowym gorgonzola, wanilią, malinami, serem ricotta, pistacjami, migdałami lub sycylijskimi pomarańczami).

Laureatem festiwalu został Fabrizo Fenu, który przygotował lody z owczego sera pecornio (nazwa pochodzi od włoskiego pecora, co można przetłumaczyć jako „owca”) z miodem i karmelizowanymi gruszkami. Fenu otrzymał tytuł Mistrza Sztuki Lodziarskiej tego roku we Włoszech.

Florencki Festiwal Lodów cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Tylko w ostatnim dniu – w niedzielę – stoiska najlepszych lodziarni w kraju odwiedziło aż sto tysięcy osób!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/ciekawostki-michalki,5/najlepsze-lody-sa-z-owczego-sera,424829.html

|