maj
8

Nagroda im. Lindego przyznana

Znamy już tegorocznych laureatów Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Tym razem to prestiżowe wyróżnienie trafiło do Wilhelma Genazino i Janusza Rudnickiego.

Nagrodę literacką im. Samuela Bogumiła Lindego przyznaje się od 1996 roku. W każdej edycji otrzymuje ją dwóch autorów: z Polski i Niemiec. Honoruje się twórców mogących się poszczycić wyjątkowymi osiągnięciami w takich dziedzinach jak liryka, proza, eseistyka, dramat, krytyka literacka publicystyka i tłumaczenia. Laureaci otrzymują plakietę, dyplom, a także nagrodę finansową w wysokości 5 tys. Euro.  Patron nagrody, Samuel Bogumił Linde (1771-1847) był wybitnym językoznawcą, bibliografem oraz pedagogiem. Jego najsłynniejszym dziełem jest sześciotomowy Słownik Języka Polskiego opublikowany po raz pierwszy w latach 1807-1814.

Wilhelm Genazino to znakomity niemiecki pisarz. Urodził się w 1943 roku i mieszka we Frankfurcie nad Menem. Pracował jako dziennikarz i redaktor w takich czasopismach jak „Pardon” czy „Lesezeichen”. Opublikował kilkanaście powieści, a także wiele tomów opowiadań i esejów. Jest laureatem wielu wspaniałych nagród. Do tej pory w Polsce wydano następujące książki jego autorstwa: Kobieta, mieszkanie, powieść (w przekładzie Alicji Buras), Abschaffel. Trylogia (tłumaczyła Anna Chałabiś) oraz wybór dramatów.

Janusz Rudnicki (na zdj.) urodził się w 1956 r., a w 1983 wyemigrował do Niemiec i obecnie mieszka w Hamburgu. Dotychczas opublikował m.in. utwory: Można żyć, Tam i z powrotem po tęczy, Męka kartoflana, Chodźcie, idziemy, Trzy razy tak!. Jego książki tłumaczono na język czeski i niemiecki. Rudnicki był dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,31117,nagroda-im–lindego-2014.html

|