maj
9

Kim była Mona Lisa?

Ruszyły prace w grobowcu we Florencji, w którym znajduje się ciało Lisy Gharardini, która żyła na przełomie XV i XVI wieku. To prawdopodobnie ta kobieta pozowała Leonardowi da Vinci do słynnego portretu Mony Lisy. Być może wybitni naukowcy odkryją jedną z największych tajemnic w historii malarstwa.

Poszukiwania szczątków Mony Lisy – modelki pozującej Leonardowi da Vinci do wyjątkowego obrazu – przeprowadzane są z inicjatywy specjalnie powołanego komitetu naukowego. Obecnie włoscy specjaliści zamierzają pobrać próbki DNA z kości leżących w krypcie pod podłogą kościoła Zwiastowania NMP e Florencji. To właśnie tam znajduje się grobowiec męża Lisy Gharardini.

Z badań wynika, że Lisa Gharardini żyła w latach 1479-1542 i była żoną handlarza tkaninami, Francisco del Giocondo. Po owdowieniu przeniosła się do klasztoru Świętej Urszuli w Saint’Orsola, gdzie zaopiekowała się nią jej córka Marietta. Przypuszczalnie tam właśnie zmarła i została pochowana.

Jednak jak tłumaczą badacze, ówczesną tradycją było chowanie zmarłych małżonków i dzieci w grobowcach rodzinnych. W tym ujęciu pochówek Lisy Gherardini w klasztorze byłby anomalią. Nie można zatem wykluczyć, że jej szczątki przeniesiono w trakcie prac konserwatorskich do grobowca we Florencji. Zanim zostaną przeprowadzone dokładne badania na zgodność DNA z żyjącymi potomkami tej rodziny, eksperci przy użyciu najnowszych technologii porównają zgromadzone do tej pory pozostałości z tymi, które znaleziono w kościelnej krypcie.

Czy testy DNA pomogą rozwiązać zagadkę kobiety o tajemniczym uśmiechu? Nie wiadomo. Niektórzy historycy sztuki przypominają, że nie ma pewności, kogo dokładnie namalował Leonardo da Vinci. Być może osoba przedstawiona na znakomitym portrecie to nie Lisa Gharardini.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/nowy-trop-na-drodze-do-rozwiklania-tajemnicy-mony-lisy,423596.html

|