maj
19

Spada spożycie wina na świecie

Jak informuje Międzynarodowa Organizacja ds. Winorośli i Wina (OIV), w 2013 r. spadło spożycie wina na świecie. W tym rankingu po raz pierwszy Stany Zjednoczone wyprzedziły Francję.

Jak wynika z danych, na świecie w ubiegłym roku wypito 238,7 mln hektolitrów wina – to o 2,5 mln. hektolitra mniej niż w 2012 r. Badania pokazują, że najwięcej wypijają amerykańscy, francuscy, niemieccy, włoscy i chińscy miłośnicy tego wyjątkowego trunku. Wartość spożytego wina w 2013 r. wynosiła 73 mld Euro.

Stany Zjednoczone są obecnie pierwszym krajem na świecie pod względem spożycia wina – do tej pory była nim Francja. Jak wytłumaczyć tę zmianę? Podczas gdy spożycie wina w USA jest niemal stałe (wzrost o 0,5%), to we Francji odnotowano jego znaczący spadek (aż o 7%). Jednak Amerykanie sięgają głównie po wina lokalne (80% spożycia), a z importowanych wybierają najchętniej argentyńskie i chińskie. O wyborze mogą decydować względy ekonomiczne – wina francuskie są dużo droższe.

Podobny spadek spożycia wina odnotowano we Włoszech (o 3,7%), Hiszpanii (o 2,2%) i w Wielkiej Brytanii (0,5%), Australii (2%) i Chinach (3,8%). Spożycie wina wzrosło w Niemczech (1,5%), Argentynie (2,8%) i w Rosji (1%).

Obecnie jedynie trzy kraje europejskie zapewniają 45% światowej produkcji wina: Włochy (44,9 mln hektolitrów), Hiszpania (44,7 mln hektolitrów) oraz Francja (42 mln hektolitrów).

Źródło tekstu i grafiki: http://tvn24bis.pl/informacje,187/swiat-nie-chce-pic-wina-francuzi-otwieraja-coraz-mniej-butelek,427910.html

|