maj
20

Ceniona polska kuchnia

Obecnie co trzeci statystyczny Polak w ogóle nie stołuje się poza domem. Ci, którzy odwiedzają restauracje, a na talerzach najchętniej widzą dania z rodzimej kuchni. Tradycyjny schabowy ma miażdżącą przewagę nad przysmakami z różnych stron świata.

Z ostatnio przeprowadzonych badań dotyczących preferencji żywieniowych w Polsce wynika, że tylko co trzeci Polak chodzi do restauracji. Można też stwierdzić, że miłośnicy spożywania obiadów w lokalach kierują się względami ekonomicznymi, przeznaczając na posiłki jedynie od 10-25 zł.

Tegoroczna edycja raportu „Polska na talerzu” pokazuje, że Polacy są otwarci na nowe smaki. Tym można wytłumaczyć znaczny spadek popularności kuchni włoskiej (tylko 18% ankietowanych odwiedza włoskie restauracje. W ubiegłym roku po pizzę sięgało aż 27% smakoszy). Obecnie nasze uznanie zyskują znakomite potrawy z kuchni francuskiej i hiszpańskiej (po 12,7%). Nieco dalej sytuuje się turecki kebab (9,8%), hamburgery i hot dogi (3,3%). Coraz więcej konsumentów próbuje wyjątkowych dań z menu kuchni azjatyckiej (1,7%). Na szczycie rankingu znajduje się tradycyjna kuchnia polska – blisko połowa osób biorących udział w badaniu oddała swój głos na rodzime potrawy (49,3%).

Źródło tekstu i grafiki: http://polska.newsweek.pl/kuchnia-wloska-restauracje-wloskie-jedzenie-zywnosc-newsweek-pl,artykuly,285931,1.html

|