maj
22

„Japońskie słodycze” nagrodzone

Książka Japońskie słodycze Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek – wybitnej japonistki, dziennikarki i tłumaczki – zwyciężyła w prestiżowym konkursie Gourmand World Cookbook w kategorii „kuchnia japońska”. Po raz pierwszy w historii tej wspaniałej imprezy główną nagrodę zdobyła polska publikacja.

To wyjątkowe zwycięstwo! Znakomita książka Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek pokonała w ścisłym finale pozycje duńskie, japońskie, peruwiańskie, singapurskie, francuskie i amerykańskie. Japońskie słodycze to jedna z pierwszych opublikowanych w języku europejskim kompleksowych publikacji opisujących smakołyki Kraju Kwitnącej Wiśni. Znajdziemy tu 24 przepisy i prawie 300 zdjęć.

Gourmand World Cookbook Awards to jeden z najważniejszych konkursów książki kulinarnej. Bywa czasem nazywany kulinarnymi Oscarami. W 2013 roku do konkursu zgłoszono tysiące książek ze 187 krajów świata.

Magdalena Tomaszewska-Bolałek jest japonistką, dziennikarką i tłumaczką. Na jej dorobek składają się m.in. trzy pozycje książkowe (Tradycje kulinarne Japonii, Zwierzęta Zodiaku w kulturze Japonii, Japońskie słodycze), a także artykuły poświęcone kulturze japońskiej oraz tłumaczenia wielu japońskich komiksów. Prowadzi również popularnego bloga Kuchniokracja.

Serdecznie gratulujemy!  

Źródło tekstu i grafiki: http://www.literatura.gildia.pl/news/2014/05/pierwsze-zwycistwo-polski-w-gourmand-world-cookbook-awards

|