maj
23

Nagroda dla Henninga Mankella

Znamy już laureata tegorocznej Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru, którą przyznaje się wybitnym twórcom powieści kryminalnych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. W tym roku to prestiżowe wyróżnienie trafi do Henninga Mankella.

Henning Mankell to znakomity szwedzki dziennikarz, reżyser, autor powieści, sztuk teatralnych i scenariuszy filmowych. Poza Szwecją najbardziej znany jest z cyklu wspaniałych kryminałów publikowanych w latach 1991-2013. Głównym bohaterem jest prowincjonalny policjant Kurt Wallander, który prowadzi żmudne śledztwa i zmaga się z problemami natury osobistej. Obecnie na ta seria liczy już sobie kilkanaście tytułów (m.in. Morderca bez twarzy, Psy z Rygi, Fałszywy trop, Piąta kobieta) i została sfilmowana – w rolę Wallandera w serialu wcielił się Kenneth Branagh.

Do tej pory powieści Mankella przełożono na 41 języków. Książki, w których występuje komisarz Wallander, na język polski przetłumaczyły: Anna Marciniakówna, Grażyna Ludvigsson, Halina Thylwe, Irena Kowadło-Przedmojska, Beata Walczak-Larsson, Ewa Wojciechowska i Paulina Jankowska.

Międzynarodowy Festiwal Kryminału odbędzie się we Wrocławiu w dniach 27 maja–1 czerwca 2014 r. Program imprezy można znaleźć na stronie internetowej Festiwalu, czyli tutaj.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,31184,honorowa-nagroda-wielkiego-kalibru-dla-henninga-mankella.html

|