maj
26

Fotograficzny portret Vaclava Havla

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie (Rynek Główny 25) zaprasza na wystawę „Vaclav Havel na wyciągnięcie ręki”. Tego wybitnego czeskiego polityka i pisarza zobaczymy przez pryzmat wspaniałych fotografii obrazujących jego życie na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Autorem prezentowanych na wystawie zdjęć jest Oldřich Škácha, znakomity fotograf, który towarzyszył Vaclavowi Havlowi przez ponad 30 lat. Fotograficzna dokumentacja przybliża Havla jako niezwykłą osobowość w dziejach naszych południowych sąsiadów. Wystawa poświęcona czeskiemu prezydentowi to również wyjątkowa lekcja historii.

Na kilkudziesięciu zdjęciach można zobaczyć Havla np. wygłaszającego przemówienie w pierwszych dniach po objęciu urzędu prezydenckiego, odbywającego zagraniczne podróże, ale również przebywającego w towarzystwie najbliższej rodziny oraz przyjaciół. Portret stworzony przez Škáchę ukazuje czeskiego prezydenta nie tylko jako polityka, ale również artystę, przyjaciela, męża. Warto przypomnieć, że dla Havla najbardziej liczyły się jego dokonania literackie. Zaangażowanie polityczne traktował w kategoriach obywatelskiego obowiązku. Wiele jego dramatów czy esejów politycznych doczekało się tłumaczenia na język polski.

Wystawa „Havel na wyciągnięcie ręki” potrwa do 6 września 2014 r.

Źródło tekstu: http://warsaw.czechcentres.cz/program/travel-events/krakow-na-wycignicie-havel-reki/
Źródło grafiki: http://www.mck.krakow.pl/news/wystawa-vaclav-havel-na-wyciagniecie-reki

|