maj
28

Elisabeth Asbrink i Irena Kowadło-Przedmojska nagrodzone

Laureatką V edycji nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki została Elisabeth Asbrink, autorka wspaniałej książki W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa. Nagrodę otrzymała również tłumaczka tego reportażu – Irena Kowadło-Przedmojska.

Elisabeth Asbrink to wybitna szwedzka pisarka i dziennikarka. Obecnie współpracuje przy tworzeniu jednego z najpopularniejszych szwedzkich programów radiowych. Mieszka w Sztokholmie. W Polsce do tej pory ukazały się dwie z jej znakomitych książek: W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa i Czuły punkt. Teatr naziści i zbrodnia. Obie tłumaczyła Irena Kowadło-Przedmojska. 

W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa to opowieść o żydowskim chłopcu z Wiednia, który podczas okupacji hitlerowskiej dzięki staraniom rodziców przedostał się do Szwecji. Otto Ullman przebywając na szwedzkiej prowincji poznał lokalnego nazistę Ingvara Kamprada, przyszłego twórcę Ikei. Pochodzenie jednego i poglądy polityczne drugiego nie stały na przeszkodzie ich przyjaźni. Pisząc tę książkę, Elisabeth Asbrink opierała się m.in. na listach, które rodzice słali do przebywającego w Szwecji Ottona. W rezultacie powstał  wyjątkowy dokument historyczny będący przyczynkiem do dyskusji na temat sytuacji emigrantów oraz polityki wobec uchodźców.  

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego jest przyznawana za reportaż literacki. To prestiżowe wyróżnienie książek reporterskich opisujących istotne problemy współczesne, a także pogłębiających wiedzę na temat innych kultur. Autor nagrodzonej książki otrzymuje gratyfikację finansową (50 tys. zł.). Dodatkowym wyróżnieniem uhonorowany zostaje również tłumacz (15 tys. złotych).

Serdecznie gratulujemy obu laureatkom!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,31216,elisabeth-asbrink-z-nagroda-kapuscinskiego.html

|