maj
29

Spotkanie z literaturą meksykańską

Instytut Cervantesa w Krakowie (ul. Kanonicza 12) zaprasza do udziału w dyskusji panelowej „O literaturze meksykańskiej w hołdzie Octavio Pazowi”. Spotkanie odbędzie się dziś – 29 maja 2014 r. – o godz. 12:15.

Instytut Cervantesa w Krakowie oraz Ambasada Meksyku w Polsce zapraszają na dyskusję panelową z udziałem przedstawicieli literatury meksykańskiej w jej trzech odsłonach: prozy, poezji i eseju. Spotkanie odbędzie się w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Octavio Paza, wybitnego meksykańskiego poety i eseisty (na zdj.).

W dyskusji panelowej udział wezmą: Jorge F. Hernández (znakomity powieściopisarz i eseista), David Toscana (w Polsce ukazała się jedna z jego powieści – Ostatni czytelnik – w tłumaczeniu Sarah Kuźmicz) oraz Gerardo Beltrán – poeta, tłumacz i wykładowca. Opowiedzą o swojej twórczości oraz o kontekście, w jaki wpisuje się ona w meksykańską literaturę.

Octavio Paz – (1914-1998) – wyjątkowy meksykański poeta, eseista, krytyk i dziennikarz. W 1990 roku otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Jego twórczość nosi wyraźne wpływy surrealizmu, marksizmu oraz mitologii azteckiej. W Polsce ukazało się wiele wspaniałych książek Paza – m.in. Labirynt samotności (przełożył Jan Zych), Prąd przemienny (tłumaczenie: Rajmund Kalicki) czy Podpatrywanie Indii (przekład – Piotr Fornelski).

Źródło tekstu i grafiki: http://cracovia.cervantes.es/FichasCultura/Ficha95374_61_29.htm

|