cze
3

O polskim hymnie

Niedawno nakładem wydawnictwa Bajka ukazała się nowa książka Małgorzaty Strzałkowskiej. Mazurek Dąbrowskiego to pierwsza po 1989 pozycja przedstawiająca dzieje polskiego hymnu narodowego.

Naszemu hymnowi narodowemu poświęcono wiele tekstów, ale w większości są one mało przystępne. Z kolei informacje, które możemy znaleźć na stronach internetowych często zawierają mnóstwo błędów. Mazurek Dąbrowskiego Małgorzaty Strzałkowskiej – wybitnej polskiej pisarki, autorki wielu wspaniałych książek dla dzieci i młodzieży – to rzetelne opracowanie ukazujące dzieje hymnu polskiego. 

Książkę podzielono na dwie części. W pierwszej znajdziemy przybliżenie okoliczności powstania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” oraz omówienie pierwszych czterech zwrotek i refrenu „Mazurka Dąbrowskiego”. Wszystko zostało uzupełnione krótkim kalendarium hymnu. W części drugiej czytelnik zapozna się z rękopisem Józefa Wybickiego oraz z dwiema zwrotkami, których nie umieszczono w hymnie. Znajduje się tu również uzupełnione kalendarium, zestawienie utworów, które pełniły w historii Polski rolę hymnu narodowego, notki biograficzne o ludziach związanych z „Mazurkiem Dąbrowskiego” oraz fragmenty „Ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej”. Do tej znakomitej książki dołączono również płytę CD z wyjątkowymi nagraniami historycznych wersji naszego hymnu.

Jak tłumaczy Strzałkowska, stworzenie tej książki wymagało zrobienia wielu notatek i zgromadzenia i pracochłonnej weryfikacji materiałów. W rezultacie 64-stronicowy Mazurek Dąbrowskiego powstawał aż rok.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,31213,mazurek-dabrowskiego.html

|