cze
4

Szczątki sprzed 13 tysięcy lat

Wybitni meksykańscy naukowcy ujawnili, że w natrafili na najstarsze ludzkie szczątki, jakie kiedykolwiek znaleziono w Amerykach. Szkielet nastoletniej dziewczyny leżał w zalanej jaskini około 13 tysięcy lat.

Na szkielet dziewczyny leżący na dnie zalanej jaskini na półwyspie Jukatan natrafiono już w 2007 roku. Jednak to wyjątkowe znalezisko oraz przebieg badań naukowych utrzymywano w tajemnicy – dopiero ostatnio przedstawiono ich wyniki mediom. Okazało się, że to najstarsze ludzkie szczątki odkryte w Amerykach.

Jak tłumaczą znakomici naukowcy, „Naia” – bo tak nazwali dziewczynę – żyła około 13 tysięcy lat temu. Wówczas jaskinia, w której się znalazła, nie była jeszcze wypełniona wodą. Dziewczyna prawdopodobnie zeszła pod ziemię w poszukiwaniu źródła, ale spadła z dużej wysokości i zginęła na miejscu. Kilka tysięcy lat później w wyniku cofania się lodowców jaskinia została zalana, a szczątki Nai zniknęły pod wodą. Eksplorujący współcześnie jaskinię nurkowie znaleźli nienaruszoną czaszkę i pojedyncze kości dziewczyny (specjalistom udało się technicznie wyodrębnić DNA. Analiza szczątków wykazała, że Naia była drobna i niska, miała 1,47 metra wysokości. Jej wiek w chwili śmierci jest szacowany na 15-16 lat). W pobliżu leżały również pozostałości około 20 różnych zwierząt, w tym dawno wymarłych tygrysów szablozębnych, leniwców czy gomofoterów (amerykańscy kuzyni słoni).

To znalezisko potwierdza tezę, według której człowiek znalazł się w Ameryce, przechodząc przez obecną cieśninę Beringa, która oddziela Alaskę od Azji. Później rozprzestrzenili się na południe, zaludniając oba kontynenty.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/to-najstarsze-ludzkie-szczatki-znalezione-w-amerykach-czekaly-na-naukowcow-13-tys-lat,429109.html

|