cze
6

Gratias Agit dla Agnieszki Holland

Wybitna polska reżyserka Agnieszka Holland znalazła się wśród tegorocznych laureatów wyjątkowej nagrody Gratias Agit przyznawanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Czech w uznaniu za zasługi w szerzeniu dobrego imienia państwa czeskiego.

Agnieszka Holland jest jedną z piętnastu osób uhonorowanych tegoroczną nagrodą Gratias Agit. Wśród laureatów są ponadto francuski dyrygent, były dyrektor Praskiej Orkiestry Symfonicznej Serge Baudo, a także znakomici tłumacze literatury czeskiej oraz działacze instytucji i organizacji czeskich na świecie.

Agnieszka Holland jest m.in. autorką wspaniałego filmu o Janie Palachu, czeskim studencie, który w 1969 roku podpalił się, protestując w ten sposób przeciwko inwazji sił Układu Warszawskiego. Trzyodcinkowy serial „Gorejący krzew” został doceniony, – otrzymał m.in. 11 Czeskich Lwów – prestiżowych nagród przyznawanych w Czechach najlepszym produkcjom filmowym i telewizyjnym. W latach 1966-1971 Agnieszka Holland studiowała reżyserię w praskiej szkole filmowej FAMU i była uczestniczką wydarzeń związanych z praską wiosną.  Warto przypomnieć, że te wydarzenia zostały również przedstawione  w książce Milana Kundery Nieznośna lekkość bytu, którą Agnieszka Holland przełożyła na język polski.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.rp.pl/artykul/554266,1114909-Agnieszka-Holland-otrzyma-czeska-nagrode-Gratias-Agit.html

|