cze
7

Marcin Wroński nagrodzony

Marcin Wroński został tegorocznym laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru. Jury było jednomyślne – Pogrom w przyszły wtorek został uznany za najlepszą powieść kryminalną tego roku. Marcina Wrońskiego wyróżnili również czytelnicy.

Pogrom w przyszły wtorek Marcina Wrońskiego – wybitnego polskiego pisarza – to przede wszystkim książka o Lublinie w pierwszych powojennych latach. Głównym bohaterem jest komisarz Zygmunt Maciejewski, który rozpoczyna nietypowe i zawikłane dochodzenie  i poznaje nowe reguły panujące w tak dobrze dotąd znanym mu mieście. 

Prestiżową Nagrodę Wielkiego Kalibru (gratyfikacja finansowa w wysokości 25 000 złotych oraz wspaniała statuetka) wręczył Marcinowi Wrońskiemu Wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski, a Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników przekazała Dyrektor Biura Promocji Miasta Wrocław – Dorota Ostrowska. Warto przypomnieć, że Marcin Wroński również w ubiegłym roku został wyróżniony przez czytelników za znakomitą powieść Skrzydlata trumna

Do tej pory w ramach ukazało się sześć powieści Wrońskiego z komisarzem Maciejewskim: Morderstwo pod cenzurą, Kino Venus, A na imię jej będzie Aniela, Skrzydlata trumna, Pogrom w przyszły wtorek i Haiti. Dwa początkowe tomy cyklu doczekały się przekładu na język rosyjski (pierwszy tłumaczyła Jelena Barzowa, a drugi – Natalia Wiertiaczyk). 

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,31271,marcin-wronski-z-nagroda-wielkiego-kalibru.html

|