cze
9

Spodnie sprzed naszej ery

Odnaleziono najstarsze spodnie świata! Tego niesamowitego odkrycia dokonano w Chinach, w grobowcu jeźdźców sprzed trzech tysięcy lat!

Liczące sobie setki lat szczątki spodni znaleziono na cmentarzu kultury Gushi w Kotlinie Turfańskiej w grobowcach dwóch mężczyzn. Jak twierdzą wybitni naukowcy, Ulrike Beck i Mayke Wagner z Niemieckiego Instytutu Archeologicznego w Berlinie, spodnie przypominają współczesny ubiór do konnej jazdy. Są wykonane z wełny, charakteryzują się prostymi dopasowanymi nogawkami i szerokim krokiem. Z badań naukowych przeprowadzonych przy użyciu najnowocześniejszych technologii wynika, że pradawna część garderoby pochodzi z okresu między XIII a X w. p.n.e.

Jak tłumaczą specjaliści, spodnie zapewniały koczownikom ochronę ciała przy jednoczesnym zachowaniu swobody ruchów podczas jazdy konnej. Warto przypomnieć, że wcześniej ludzie zamieszkujący Europę i Azję nosili togi, chusty, tuniki lub trójkątne przepaski z nogawkami.

Znakomici naukowcy badają grobowce z chińskiej Kotliny Turfańskiej od lat 70. ubiegłego wieku. Do tej pory znajdowano tam pozostałości wełnianych spodni sprzed 2600 lat.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.rp.pl/artykul/1053418,1114994-Najstarsze-spodnie-swiata.html

|