cze
16

Bloomsday w Krakowie

Już dziś – 16 czerwca 2014 r. – o godz. 17:00 w Krakowie rozpoczną się obchody Bloomsday – dnia upamiętniającego twórczość Jamesa Joyce’a, wybitnego irlandzkiego pisarza. Data nie jest przypadkowa – to właśnie 16 czerwca rozgrywa się akcja Ulissesa – najsłynniejszej powieści Joyce’a.

Święto literackie Bloomsday (nazwisko głównego bohatera Ulissesa – Leopolda Blooma) obchodzi się na całym świecie dla upamiętnienia twórczości Jamesa Joyce’a, słynnego irlandzkiego pisarza. Po raz pierwszy zorganizowano je 60 lat temu. Obecnie Bloomsday świętuje się w wielu europejskich miastach (m.in. w Londynie, Zagrzebiu, Kopenhadze, Paryżu, Florencji, Wilnie, Hadze, Oslo, Bukareszcie).  

W Krakowie obchody rozpoczną się o godzinie 17:00 w księgarni Massolit (ul. Felicjanek 4) od czytania Ulissesa (w przekładzie Macieja Słomczyńskiego). Program obejmuje ponadto premierowy pokaz doskonałego filmu zrealizowanego dla uczczenia siedemdziesiątej piątej rocznicy powstania Finnegans Wake – utworu uważanego za niemożliwy do przetłumaczenia. Film poświęcony tej wyjątkowej książce składa się z siedmiu części przygotowanych w siedmiu Miastach Literatury UNESCO. Autorem koncepcji i reżyserem krakowskiego epizodu jest Michał Bluszewicz.

Po projekcji będzie miała miejsce dyskusja, w której udział wezmą: Michał Buszewicz, scenarzysta Magda Szpecht oraz tłumacz Krzysztof Bartnicki, który przełożył Finnegans Wake z języka angielskiego (polskie wydanie tej książki –  Finneganów tren – ukazało się w 2012 roku). Rozmowa będzie poświęcona tłumaczeniu utworu Joyce’a oraz jego realizacji w narracji filmowej.  

Wieczorem rozpocznie się panel dyskusyjny „Literatura przed prawem”. Krzysztof Bartnicki, poeta i prezes Fundacji Nowoczesna Polska Jarosław Lipszyc, a także doktorant w Instytucie Prawa Własności Intelektualnej UJ Marcin Balicki będą rozmawiać o granicach narzuconych literaturze przez prawo autorskie. Warto przypomnieć, że spuściźnie Jamesa Joyce’a przez lata towarzyszyły kontrowersje prawne. Jego dorobek wcześniej kontrolowany przez potomków znakomitego pisarza, dopiero w 2011 przeszedł do domeny publicznej.

Szczegółowy program imprezy można znaleźć na stronie internetowej księgarni Massolit – czyli tutaj.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,31326,bloomsday-%E2%80%93-swieto-joyce’a-w-krakowie.html

|