cze
17

Powrót do średniowiecza

We Francji trwa realizacja wyjątkowego projektu architektonicznego. W gminie Treigny buduje się warownię przy użyciu metod sprzed 900 lat!

W gminie Treigny w departamencie Yonne znajduje się zamek Guedelon, który w XII wieku należał do Guilberta, poddanego Filipa Augusta (1165-1223). Przez następne setki lat warownia niszczała i obecnie nie można jej już odbudować. Postanowiono zbudować ją od nowa. Ten znakomity projekt ruszył już w 1997 roku, a jego zakończenie przewidziano na 2035 rok. Budowa zajmie tyle czasu, ile w średniowieczu – dwa pokolenia. Wybitni specjaliści pracują metodami znanymi w XII wieku i korzystają wyłącznie z dostępnych wówczas materiałów i replik średniowiecznych narzędzi.  W pracach budowlanych bierze udział naraz około 50 osób.

Jak tłumaczą pomysłodawcy, istotnym impulsem dla projektu Guedelon stało się znalezisko archeologiczne. W 2007 roku w trakcie wykopalisk poprzedzających budowę szybkiej linii kolejowej Dijon-Miluza w miejscowości Tharvay odkryto pozostałości dwóch młynów wodnych zbudowanych w VII i XII stuleciu. Zachowały się niemal wszystkie części XII wiecznego budynku (w tym kamień młyński i koło wodne). Wkrótce pomyślnie zrekonstruowano dawny młyn, choć strona techniczna wymaga jeszcze dopracowania (kamień młyński powinien się obracać w rytmie 40 obrotów na minutę, a na razie obraca się o pięć obrotów za wolno).

Czy stworzenie od nowa francuskiego zamku przebiegnie tak samo pomyślnie? Będziemy musieli poczekać jeszcze wiele lat, aby się o tym przekonać.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.rp.pl/artykul/9131,1117349-Archeologiczny-eksperyment.html

|