cze
21

Sukces polskich archeologów w Peru

Wybitni archeolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego przeprowadzający badania na pustyni w Peru odkryli ślady nieznanego ludu. To wyjątkowe znalezisko datowane jest na IV-VII w. n.e.

Specjaliści z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego podczas badania rzeki Tambo (w południowym Peru) natrafili na doskonale zachowane cmentarzysko dokumentujące istnienie nieznanego dotąd ludu. Pozbawione jakiejkolwiek konstrukcji kamiennej groby były tak trudne do zlokalizowania, że nie padły ofiarą rabusiów. Jak tłumaczą badacze, ludzie, których tu chowano, zamieszkiwali ten obszar przed ekspansją cywilizacji Tiahuanaco.

W grobowcach znaleziono m.in. masywne nakrycia głowy wykonane z wełny wielbłądowatych, łuki wraz z kołczanami i strzałami, a także buzdygany z kamiennymi lub miedzianymi wieńczeniami, bogato zdobione narzędzia tkackie czy biżuterię. Niektórzy ze zmarłych mieli przytwierdzone do uszu witki trzcinowe, które wystawały ponad powierzchnię grobów – prawdopodobnie służyły one rytualnej „komunikacji” pomiędzy żyjącymi a zmarłymi członkami społeczności.

Na terenie peruwiańskiej pustyni znakomici archeolodzy znaleźli także kamienne grobowce cywilizacji Tiahuanaco wyposażone w narzędzia, naczynia ceramiczne oraz uzbrojenie. Datuje się je na na VII-X w. n.e. To rewolucyjne odkrycie – dotychczas przypuszczano, że w tym okresie cywilizacja Tiahuanaco nie zajmowała tych obszarów.

Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego prowadzi badania naukowe w południowym Peru od 2008 r. W tym projekcie udział biorą również naukowcy z Peru i Kolumbii.

Źródło tekstu i grafiki: http://historia.newsweek.pl/polscy-archeolodzy-odkryli-w-peru-slady-nieznanego-ludu-newsweek,artykuly,341569,1.html

|