cze
25

Chwasty na talerzu

Chwasty kojarzą nam się zazwyczaj ze wszędobylskim i szkodliwym zielskiem, które trzeba wytępić. Jednak jak się okazuje, są one cennym źródłem witamin i składników mineralnych. Można z nich przygotować znakomite dania.

Doktor Małgorzata Kalemba-Drożdż w swojej najnowszej książce Pyszne chwasty namawia do zmiany podejścia do powszechnie pogardzanego zielska. Jak tłumaczy, chwasty są roślinami niedocenionymi w naszej kuchni. Namawia do powrotu do jadanych przez naszych przodków potraw zawierających dzikie rośliny i zioła. To wzbogaci codzienne menu i wzmocni nasze zdrowie.

Warto podkreślić, że Pyszne chwasty to coś więcej niż książka kucharska. Poza wspaniałymi przepisami na zupy, sosy, pasty czy sałatki znajdziemy tu również dokładne opisy roślin, które są podstawowym składnikiem proponowanych dań. Dowiemy się, gdzie rosną chwasty, kiedy należy je zbierać i jakie cenne składniki zawierają. Na przykład w pokrzywie (która już w starożytnej Grecji znalazła zastosowanie w medycynie) znajdują się m.in. wapń, żelazo, magnez, potas, witaminy C i K.

Pyszne chwasty to druga książka kucharska Małgorzaty Kalemby-Drożdż. W 2012 r. ukazała się Kwiatowa uczta, zawierająca przepisy na wyjątkowe potrawy z dodatkiem jadalnych kwiatów.

Źródło tekstu: http://nauka.newsweek.pl/jedzmy-chwasty-na-zdrowie-newsweek-pl,artykuly,342075,1.html
Źródło grafiki: http://ksiegarnia.pascal.pl/ksiazka.php?id=2427_Pyszne_chwasty

|