lip
4

Jerzy Czech nagrodzony

Wybitny tłumacz Jerzy Czech został jednym z laureatów Nagrody Literackiej Miasta Gdynia. Jury uhonorowało tym prestiżowym wyróżnieniem jego przekład tomu rosyjskiej poezji Wdrapałem się na piedestał.

Jerzy Czech został uhonorowany prestiżową Nagrodą Literacką Miasta Gdynia w kategorii „przekład na język polski”. To właśnie on tłumaczył pierwszą w Polsce antologię wierszy rosyjskiego samizdatu Wdrapałem się na piedestał. Nowa poezja rosyjska (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec). Na tę wyjątkową pozycję składają się utwory prezentujące ponad pół wieku rozwoju poezji rosyjskiej, od lat 50. ubiegłego wieku do czasów współczesnych.

Nagrodę Literacką Gdynia ustanowiono w 2006 r. Ma ona na celu honorowanie znakomitych osiągnięć żyjących polskich twórców. Przyznaje się ją corocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku w czterech kategoriach: proza, poezja, eseistyka, przekład na język polski (ostatnią kategorię dołączono dopiero w tej edycji konkursu). Laureaci otrzymują gratyfikację finansową (po 50 tys. złotych) oraz pamiątkowe statuetki „Kostki Literackie”.

W tym roku wśród laureatów oprócz Jerzego Czecha znaleźli się: Jerzy Pilch (nagrodzony za powieść Wiele demonów), Marcin Świetlicki (wyróżniono jego tomik poetyki Jeden) i Wojciech Nowicki (za książkę Salki).

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu: http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,31387,znamy-laureatow-nagrody-literackiej-gdynia.html
Źródło grafiki: http://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/wdrapalem-sie-na-piedestal

|