lip
5

Musaka niejedno ma imię

Musaka to wyjątkowy przysmak zwykle kojarzony z kuchnią grecką. Jednak jest to potrawa popularna nie tylko w Grecji, ale także na całych Bałkanach. Można ją przyrządzić na wiele różnych sposobów.

Nie brakuje teorii na temat pochodzenia musaki – wspaniałej potrawy przypisywanej zwykle kuchni greckiej. Najbardziej prawdopodobna jest ta mówiąca o tureckich korzeniach tego dania. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z tureckiej książki kucharskiej autorstwa Efendi Turabiego z 1862. Zgodnie z zawartym w niej przepisem, pokrojoną w kostkę cebulę, bakłażana i inne warzywa należy połączyć z jagnięciną lub wołowiną, a następnie upiec. W Turcji do dziś najczęściej podaje się musakę przygotowaną w ten sposób. W krajach arabskich musakę podaje się na zimno i często z pilawem.

Jednak najpopularniejszy wariant przyrządzenia musaki rozpowszechnił wybitny szef kuchni – Nikólaos Tselementés. Jak tłumaczył, tradycja kuchni europejskiej wywodzi się ze starożytnej Grecji, a lata tureckiej okupacji sprawiły, że nabrała ona cech charakterystycznych dla wschodnich przepisów. W wydanej w 1920 r. książce jeden rozdział poświęcił musace, przedstawiając w nim sześć doskonałych receptur. W jego wersji składniki musaki są ułożone warstwami, a całość oblana jest sosem beszamelowym.

Na obszarze serbskim, chorwackim, bułgarskim i macedońskim klasyczny przepis na musakę poddaje się modyfikacjom. Bakłażan czy cukinię zastępuje się ziemniakami, a zamiast beszamelu stosuje się sos na bazie mleka lub śmietanki i żółtek. Częstym składnikiem jest również ciecierzyca. Gotową musakę posypuje się okruszkami chleba bądź kawałkami sera. Z kolei rumuńscy smakosze tego znakomitego dania często wybierają musakę z dodatkiem kapusty. Warstwy warzyw przekłada się mięsem wieprzowym, używa się też sosu pomidorowego.

Warto skosztować musaki w rozmaitych wariantach – to spory kawałek świata na talerzu!

Źródło tekstu i grafiki: http://balkanistyka.org/wszystkie-odslony-musaki/

|