lip
7

Polacy nagrodzeni na międzynarodowym festiwalu

Wyspa – trzydziestominutowy film wyreżyserowany przez Katarzynę Klimkiewicz i Domingę Sotomayor z Chile zwyciężył na międzynarodowym festiwalu filmowym w Huesce. Tym samym będzie mógł się ubiegać w 2015 roku o Oscara dla najlepszego filmu krótkometrażowego. Nagrodą uhonorowano również Matkę Łukasza Ostalskiego.

Wyspa (tytuł angielskiThe Time Before) to historia spotkania rodziny na wyspie Chiloe. Bohaterowie w oczekiwaniu na jeszcze jedną osobę prowadzą rozmowy o przyszłości. Czują niewytłumaczalny lęk przed złą wiadomością Nieobecny członek rodziny nie przyjedzie – a wszystko przez wypadek. Inspiracją dla tego znakomitego filmu był wiersz Wisławy Szymborskiej Wypadek drogowy.

Film dwóch wybitnych reżyserek został wielokrotnie doceniony przez krytyków filmowych oraz widzów. Ostatnio odniósł sukces na festiwalu w hiszpańskiej Huesce. Nagroda to gratyfikacja finansowa w wysokości 5 tys. Euro. Ponadto dzięki temu prestiżowemu wyróżnieniu Wyspa będzie mogła się ubiegać o Oscara dla najlepszego filmu w 2015 roku.

Na festiwalu w Hiszpanii wyróżniono również Matkę Łukasza Ostalskiego (nagroda specjalna w kategorii „Francisco Garcia de Passo Award”). To opowieść o ważnym polityku Małgorzacie (w tej roli Danuta Stenka), która razem z córką jedzie do domu nad jezioro, aby pomóc uzależnionemu od narkotyków synowi. Na miejscu znajdują półprzytomnego chłopaka i zwłoki młodej dziewczyny. Co właściwie się stało? Czy ta tragedia da się jakoś wytłumaczyć? W obliczu nieoczekiwanego dramatu relacje matki i dzieci komplikują się. Małgorzata będzie musiała dokonać najważniejszego wyboru w swoim życiu.

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym twórcom!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/film-polskiej-rezyserki-powalczy-o-oscara,443212.html

|