lip
8

Esperanto – sztuczny język

Esperanto uznawany jest obecnie za jeden z najłatwiejszych języków do nauczenia się.  Został wymyślony przez Ludwika Zamenhofa i stanowił odpowiedź na skomplikowaną sytuację językową na terenie dawnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Ludwik Zamenhof – twórca esperanto – urodził się w 1859 roku. Jego pierwszym językiem był najpewniej jidysz, choć potem posługiwał się przede wszystkim rosyjskim i polskim (na ulicach Białegostoku można było w tamtym czasie usłyszeć także niemiecki). Zamenhof marzył o nowym uniwersalnym języku, który zlikwidowałby wszelkie nieporozumienia między narodami. Książka Enea Libro – pierwszy podręcznik wyjątkowego sztucznego języka wydano w Warszawie 26 lipca 1887. Zamenhof opublikował to znakomite dzieło pod pseudonimem Doktor Esperanto (co można przetłumaczyć jako „doktor mający nadzieję”). Ten ostatni człon stał się nazwą nowego języka.

Esperanto to obecnie najłatwiejszy język do nauczenia się. Przy tworzeniu słów korzysta głównie z zachodnich języków europejskich, ma również bardzo proste zasady gramatyczne. Arbitralny system ustalania znaczeń pozwala uniknąć wielu nieporozumień obecnych w językach naturalnych.

Jak pokazują współczesne badania, esperanto mówi 100,000 do 2,000,000 użytkowników na całym świecie. Co ciekawe, od 2012 roku przy użyciu narzędzia Google Translate można tłumaczyć także na język wymyślony przez wybitnego Polaka.

Źródło tekstu: http://culture.pl/pl/artykul/jezyki-polski-czyli-w-poszukiwaniu-utraconej-roznorodnosci-europy#maka
Źródło grafiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ludwik_Zamenhof

|