lip
9

Prezentacja domu Hansenów w Szuminie

Niedawno do polskich księgarń trafiła książka Dom jako forma otwarta. Szumin Hansenów w wydaniu dwujęzycznym (polsko-angielskim). To wyjątkowy portret domu Zofii i Oskara Hansenów –  pary wybitnych architektów.

Dom Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie stanowi najpełniejszą architektoniczną realizację idei Formy Otwartej. Według założeń tej teorii artysta nigdy nie tworzy zamkniętego dzieła sztuki, lecz buduje możliwość kontekstu i interpretacji. Taki projekt zawsze może znaleźć się w nowych okolicznościach, nowym czasie czy relacji ze zmienną rzeczywistością. Z kolei odbiorca jest zarazem widzem i aktorem biorącym czynny udział w interpretacji dzieła.

Budowany od 1968 roku dom Hansenów w Szuminie był do niedawna znany tylko wtajemniczonym. Wydana książka ukazuje tę perłę budownictwa z różnych perspektyw. Czytelnik znajdzie tu ponad sto doskonałych zdjęć autorstwa Jana Smagi (fotograf, którego prace wystawiano wielokrotnie w Polsce i za granicą) opatrzonych komentarzem Aleksandry Kędziorek (kuratorka i historyczka sztuki) i Filipa Springera (znakomity reporter i fotograf, autor wielu wspaniałych książek, takich jak np. Miedzianka. Historia znikania, Źle urodzone, Wanna z kolumnadą). Autorzy pokazują, w jaki sposób można myśleć o przestrzeni i ją współtworzyć. Architektura jawi się jako tło wydarzeń codziennego życia. Warto zaznaczyć, że książkę Dom jako forma otwarta. Szumin Hansenów możemy poznać w wersji polskiej i angielskiej. Tekst na język angielski przetłumaczyła Anda MacBride.

Takiej pozycji nie może przegapić żaden miłośnik architektury!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.karakter.pl/ksiazki/dom-jako-forma-otwarta

|