lip
10

Harry Potter powraca

Najsłynniejszy czarodziej świata powraca! Joanne K. Rowling na swej stronie internetowej Pottermore opublikowała we wtorek nowe opowiadanie o Harrym Potterze. Bohater bierze udział w tajnej misji jako walczący ze złem Auror.

Joan K. Rowling zapowiadała, że ostatnią odsłoną przygód wybitnego młodego czarodzieja będzie siódmy tom słynnego cyklu Harry Potter i Insygnia Śmierci (w Polsce książka ukazała się w przekładzie Andrzeja Polkowskiego – jak wszystkie tomy tej serii). A jednak znakomita angielska pisarka powróciła do wykreowanej przez siebie postaci.

Na swojej stronie internetowej, czyli Pottermore, Rowling zamieściła nowe opowiadanie o dorosłym – bo już trzydziestoczteroletnim – Harrym Potterze. Tym razem bohater podejmuje się wykonania ściśle tajnej misji podczas finału mistrzostw świata w quidditchu (gry sportowej czarodziejów). Tekst jest utrzymany w stylu kolumny plotkarskiej w „Proroku codziennym” – gazety wydawanej w świecie czarodziejów. Decydując się na taką konwencję, Rowling parodiuje prasę bulwarową.  

Oprócz wspaniałej serii o Harrym Potterze, Joan K. Rowling ma w swoim dorobku także m.in. powieść dla dorosłych Trafny wybór (na polski tłumaczyła Anna Gralak), dwa thrillery opublikowane pod pseudonimem Robert Gaibraith (jak dotąd w Polsce ukazał się tylko jeden – Wołanie kukułki – także w przekładzie Anny Gralak) oraz pozycje nawiązujące do wykreowanego przez nią świata czarodziejów (np. Baśnie barda Beedle’a – na język polski przełożył Andrzej Polkowski).

Polskie tłumaczenie najnowszego opowiadania Joanne K. Rowling można już znaleźć w sieci.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/harry-potter-posiwial-j-k-rowling-wysyla-doroslego-czarodzieja-w-tajna-misje,447587.html

|