lip
14

Tradycyjnie wędzone mięso niezagrożone

Jak poinformowała Komisja Europejska, producenci wędlin wpisanych na listę wyrobów tradycyjnych, którzy sprzedają je w kraju, nie będą musieli stosować się do nowych przepisów Unii Europejskiej, które zaczną obowiązywać od września. W ten sposób wsparto polski wniosek.

Wybitni eksperci z krajów Unii Europejskiej reprezentujący Stały Komitet ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt w Brukseli przyjęli projekt Komisji Europejskiej, który zezwala na wytwarzanie tradycyjnie wędzonych wędlin i wędzonek przeznaczonych na rynek krajowy, jeżeli znajdują się one na liście produktów tradycyjnych.  W związku z tym producenci, którzy uzyskali wpis swojego produktu na taką listę nie będą musieli stosować się do nowych przepisów prawnych, wchodzących w życie z początkiem września. Jednak wędzone specjały będą musiały spełnić dotychczasowe przepisy dotyczące zawartości benzopirenu.

Bardziej restrykcyjne przepisy, które zaczną obowiązywać od września dotyczą m.in. zawartości wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) w wędzonych rybach i wędlinach. Dopuszczalny poziom bezopirenu i sumy innych związków WWA w jednym kilogramie mięsa zmniejszy się o ponad połowę.

Jak tłumaczą eksperci z komisji, wędzenie stanowi zagrożenie dla zdrowia konsumentów (podczas tego procesu w żywności pojawiają się zanieczyszczenia oraz substancje rakotwórcze). Przeciwnicy innowacji zauważyli, że w przypadku tradycyjnego, długotrwałego wędzenia mięsa w dymie, osiągnięcie wymaganego przepisami poziomu jest niemożliwe. Przestrzegali, że unijne regulacje dotyczące wędzenia mogą mieć fatalne skutki ekonomiczne (m.in. doprowadzić do zamknięcia małych firm korzystających z tradycyjnych receptur przy wędzeniu). W odpowiedzi na te obawy Komisja Europejska opracowała najnowszy projekt.

Warto przypomnieć, że polskie wyroby mięsne znalazły już wielu wielbicieli na rynkach zagranicznych. To nie tylko zasługa producentów, ale również tłumaczy (zazwyczaj są to Native Speakerzy), którzy przekładali etykiety produktów na języki docelowe krajów importujących.

Źródło tekstu i grafiki: http://biznes.newsweek.pl/wyroby-tradycyjne-ue-wedzone-wedliny-newsweek-pl,artykuly,342730,1.html

|