lip
25

Domek hobbita na Podkarpaciu

Wspaniała wiadomość dla wielbicieli Tolkiena! Bogdan Pękalski, architekt wnętrz i projektant ogrodów, wybudował domek hobbita. Norka znajduje się na skraju lasu koło Krzywczy. Norka hobbita zyskała sobie już wielu sympatyków.

Inspiracją dla powstania „Hobbitówy” – bo tak ten wyjątkowy projekt nazwał Bogdan Pękalski – był film Władca Pierścieni Petera Jacksona, zrealizowany na podstawie znakomitych książek fantasy R. R. Tolkiena. Warto przypomnieć, że w Polsce z mitologicznym światem Śródziemia – gdzie rozgrywa się akcja powieści – po raz pierwszy mogliśmy się zapoznać dzięki tłumaczeniu Marii Skibniewskiej. W latach 90. pojawił się przekład Jerzego Łozińskiego, a w 2001 roku – tłumaczenie Marii i Cezarego Frąców (przy współudziale Tadeusza Olszańskiego, Aleksandry Januszewskiej, Aleksandry Jagiełowicz i Ryszarda Derdzińskiego).

Z zewnątrz „Hobbitówa” wygląda jak lepianka. Konstrukcja została osadzona na pniach wierzbowych. Wykonany z drewna słomy i gliny domek jest częściowo wkopany w pagórek, jego dach porasta darń, a przez okna widać las. Woda pochodzi ze studni, a prąd jest technicznie wytwarzany przez specjalny agregator. Pomysł Pękalskiego spotkał się z dużym zainteresowaniem – profil „Hobbitówy” na jednym z internetowych portali społecznościowych w ciągu trzech dni obejrzało ponad dziesięć tysięcy osób.

Obecnie trwają prace nad wykończeniem wnętrza. „Hobbitówa” będzie gotowa do końca roku. Niewykluczone, że koło Krzywiczy powstanie cała wioska hobbitów.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/krakow,50/wybudowal-norke-bilbo-bagginsa-moze-powstanie-cala-wioska-hobbitow,449668.html

|