lip
29

Czytanie coraz mniej popularne

Statystyki dotyczące czytelnictwa są alarmujące. Badania pokazują, że coraz mniej Polaków odwiedza biblioteki i dlatego kolejne placówki są zamykane. Ponadto w prawie co szóstym polskim domu nie ma ani jednej książki.

Jak wynika z najnowszego raportu GUS poświęconego instytucjom kultury w 2013 roku, tylko 6,4 mln Polaków w minionym roku wypożyczyło przynajmniej jedną książkę. To aż o sto tysięcy mniej niż w 2012 roku. 
Czym można wytłumaczyć taki stan rzeczy? Według profesora Janusza Czaplińskiego – wybitnego psychologa społecznego – to skutek tego, że Polacy mało czytają. Przeciętny polski obywatel woli raczej włączyć telewizor niż sięgnąć po książkę. Brak zainteresowania bibliotekami skutkuje tym, że urzędnicy decydują się na zamknięcie kolejnych placówek. Dotyczy to zwłaszcza punktów bibliotecznych funkcjonujących w małych miastach i wsiach.

Poza tym nasi rodacy nie tylko nie wypożyczają książek, ale również ich nie kupują. Według ostatniej Diagnozy Społecznej, z powodów finansowych z kupna książek rezygnuje co piąte gospodarstwo domowe.  Wyniki badań są tym bardziej niepokojące, że w blisko co szóstym domu nie ma ani jednej książki.

Pora przywrócić czytaniu należną mu pozycję – i sięgać po książki zarówno polskich jak i zagranicznych autorów (te reprezentujące drugą grupę oczywiście w najlepszych tłumaczeniach).

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/przeglad-prasy-coraz-mniej-czytamy-puste-biblioteki-co-szosty-dom-bez-ksiazki,453103.html

|