lip
30

Eseje Waltera Gropiusa po polsku

Niedawno w polskich księgarniach ukazała się książka Pełnia architektury. To zbiór esejów Waltera Gropiusa, znakomitego architekta, jednego z współtwórców modernizmu oraz założyciela Bauhausu.

Walter Gropius – wybitny architekt i współtwórca modernizmu – urodził się w niemieckiej stolicy w 1883 roku. Studiował architekturę w Monachium oraz w Berlinie. Jego najwcześniejsze projekty budowlane nadal istnieją! W 1919 roku zorganizował w Weimarze Bauhaus – największą na świecie uczelnię, w której wypracowywano najnowocześniejsze metody projektowania i kształcenia przyszłych architektów. W 1934 r. Gropius wyjechał z Niemiec do USA, gdzie osiadł na stałe. Zmarł w 1969 roku.

Na książkę Pełnia architektury – w tłumaczeniu Karoliny Kopczyńskiej – składają się wyjątkowe eseje Gropiusa. Autor przedstawia najważniejsze dla siebie zagadnienia. Rozważa rolę architekta we współczesnym świecie, drogę rozwoju projektanta, ambicje twórców nowoczesnej architektury czy ideę Bauhausu. W swoich tekstach pokazuje humanistyczne i wrażliwe oblicze modernizmu.

Tej pozycji nie powinien przegapić żaden młody architekt!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.karakter.pl/ksiazki/pelnia-architektury

|